Najväčšie demokratické voľby na svete

Najväčšie demokratické voľby na svete

Strana Bharatiya Janata (BJP) premiéra Nariru Modiho prisľúbila, že do roku 2030 urobí z Indie tretiu najväčšiu ekonomiku na svete.
 
Opozičná Kongresová strana medzitým vytvorila pracovné miesto v centre svojho manifestu.
 
indie

Obchodná politika Indie je tiež predmetom kontroly.
 
S niektorými z najvyšších sadzieb na svete sa obávajú, že sa krajina vracia späť do svojich starých protekcionistických spôsobov.
 
História protekcionizmu
Po nezávislosti v roku 1947 strávila India desaťročia snahou prežiť bez medzinárodného obchodu.
 
Po menovej kríze začiatkom deväťdesiatych rokov minulého storočia, ktorá prinútila politikov požiadať Medzinárodný menový fond (MMF) o pomoc, krajina odhodila svoj model miestnej výroby pre miestnu spotrebu.
 
Peniaze MMF prišli s podmienkami: India sa musela otvoriť zahraničným investíciám, znížiť byrokraciu a odstrániť obchodné prekážky.
 
Mnohí to považovali za začiatok opätovného začlenenia Indie do svetového hospodárstva a za posledných 20 rokov spojila liberalizácia svoju mladú a živú pracovnú silu s firmami po celom svete.
 
Dnes je jedným z najväčších outsourcingových destinácií na svete, pričom mnohí z jej pracovníkov poháňajú back-end IT systémy, call centrá a vývoj softvéru.
 
To tiež pomohlo Indii viesť obchodný prebytok – čím predáva viac ako nakupuje tovar a služby s USA.
 
Keď Narendra Modi prišla k moci v roku 2014, sľúbil, že posilní už tak pôsobivý rast Indie prostredníctvom ďalšej ekonomickej liberalizácie.
 
A nová vláda podnikla veľké kroky, aby uľahčila podnikanie, hovorí Rick Rossow, bývalý zástupca riaditeľa v americko-indickej obchodnej rade.
 
Napríklad spojila viac ako tucet odvodov do jednej národnej dane z predaja, čo pomohlo tovaru hladko sa pohybovať cez štátne hranice.

chudoba
 
Vrelo pána Modiho s globálnymi lídrami a vedúcimi pracovníkmi – a jeho nesmiernou láskou k objímaniu – tiež znamenalo veľký posun od minulých premiérov.
 
Pán Modi hľadal užšie vzťahy s globálnymi vedúcimi pracovníkmi, ako je Mark Zuckerberg
Pokiaľ však ide o jeho obchod, takýto pokrok sa neuskutočnil, pričom niektorí dokonca obvinili krajinu z cestovania dozadu.